Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne żniwa

Dzielnicowi z gmin Rawa Mazowiecka i Cielądz rozmawiali z rolnikami na temat bezpieczeństwa podczas prac polowych

Apelowali  o ostrożność podczas prac polowych. Przypominali zasady bezpieczeństwa.

Okres wzmożonych prac polowych to czas, który może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych, czy też angażowaniem dzieci w prace, mogące stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Niestety co roku policjanci na terenie kraju interweniują w związku z wypadkami przy wykonywaniu prac polowych, czy też przy obsłudze maszyn rolniczych. Na pewno wielu tych nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.
- nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też aby czynili to inni!
- nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
- nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie chociażby z racji wieku mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie. Dlatego też wszelkie pomocnicze prace powinni wykonywać pod bacznym okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy aby były one odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby tegoroczne wakacje były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.

- nie angażujmy dzieci do obsługi ciągników i maszyn rolniczych! Nie wyznaczajmy im innych niebezpiecznych zadań!
- nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki i smary!

Lato i wczesna jesień to okres wzrostu liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Związane jest to ze wzmożonym wysiłkiem rolników i ich rodzin. Wypadki w rolnictwie zdarzają się zdecydowanie częściej niż w innych działach gospodarki.

Z danych statystycznych wynika, że średnio rocznie ok 300 wypadków kończy się śmiercią poszkodowanych.

Nieodłącznym elementem żniw a potem wykopków jest praca dzieci w gospodarstwach rodziców. Rodzice oczywiście mogą angażować dzieci do różnych prac w prowadzonych przez siebie gospodarstwach, ale pod warunkiem, że zlecane im czynności nie są nadmiernie obciążające i nie stwarzają zagrożenia dla ich zdrowia i rozwoju.

Kwestie te są uregulowane w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
 Angażując dzieci do prac gospodarskich, pamiętajmy że najlepszy jest własny przykład. Przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zachowując zdrowy rozsądek i rozwagę chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie ale uczymy tych zasad również własne dzieci. Nie zdajemy sobie często nawet sprawy, że dzieci uważnie nas obserwują i naśladują.

Nie pozwalajmy dzieciom wykonywać niebezpiecznych prac polowych, a tym bardziej uruchamiać i obsługiwać ciągników i maszyn rolniczych.

Nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, np. pestycydy, paliwa, rozpuszczalniki, smoły.

Nie pozwalajmy dzieciom przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny. W stanie nietrzeźwości nie podejmujmy żadnej pracy i nie pozwalajmy aby inni to czynili.

Postarajmy się wygospodarować w obejściu wydzielone miejsce w którym dzieci mogły by się bezpiecznie bawić. Miejsce to powinno być ogrodzone od tej części gospodarstwa gdzie przebywają zwierzęta i pracują maszyny rolnicze.

Pamiętajmy; najczęstszą przyczyną wypadków dzieci w gospodarstwach rolnych jest nie tylko nieostrożność dziecka ale i lekkomyślność rodziców.

Przeczytaj cały tekst: Bezpieczeństwo dzieci w czasie prac polowych

 - Nidzica http://nidzica.wm.pl/166155,Bezpieczenstwo-dzieci-w-czasie-prac-polowych.

Wykopki, nawożenie, siew oziminy – jesienne prace polowe, wykonywane wieloma maszynami stwarzają szereg zagrożeń, których można uniknąć, jeśli będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Przede wszystkim należy zachować porządek w gospodarstwie, aby uniknąć poślizgnięcia czy upadku, osłaniać ruchome części maszyn, stosować ochraniacze przy używaniu środków ochrony roślin i preparatów chemicznych, zachować ostrożność przy maszynach jeżdżących, aby uniknąć potrącenia lub przejechania.

Maszyny rolnicze powinny obsługiwać osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi danej maszyny i bezpieczeństwa pracy, posiadające wymagane uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii T, jeśli kierują ciągnikiem. Przy obsłudze sprzętu rolniczego należy ponadto przestrzegać zasad określonych przez producentów w instrukcjach obsługi.

Przed uruchomieniem każdej maszyny należy sprawdzić układ kierowniczy, układ hamulcowy, ogumienie, światła, sygnał dźwiękowy, układ zawieszenia narzędzi i zaczepu transportowego.

Wszelkie naprawy, czyszczenie części lub zespołów roboczych sprzętu rolniczego dopuszczalne są po uprzednim unieruchomieniu silnika i wyłączeniu wszystkich napędzanych zespołów tego sprzętu.

Podczas pracy maszyn do uprawy gleby i siewu niedopuszczalne jest przebywanie osób w strefie działania zespołu roboczego maszyn aktywnych, rozgarnianie ręką ziarna i nasion w skrzyni nasiennej siewnika, czyszczenie redlic z chwastów lub innych zanieczyszczeń w czasie pracy siewnika należy wykonywać przy użyciu odpowiednich narzędzi.

W czasie pracy kopaczki gwiazdowej osoby zbierające ziemniaki powinny zachować odległość co najmniej 5m od pracującej maszyny.

Niedopuszczalne jest uruchamianie kombajnów do zbioru okopowych jeżeli w strefie ich działania znajdują się osoby postronne.

Podczas transportu płodów rolnych po drogach publicznych należy przestrzegać przepisów o ruchu drogowym.

Zabronione jest przewożenie osób na narzędziach, pomostach, elementach karoserii, dyszlach itp., podczas przejazdów roboczych i transportowych.

Przede wszystkim należy pamiętać, że pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronisz swoje życie i zdrowie – przestrzega mgr inż. Ewa Jakubowska, Kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Placówki Terenowej KRUS w Koninie.

  • Dzielnicowy podczas spotkania
  • Dzielnicowi podczas spotkania
Powrót na górę strony