Informacje

,,Bezpieczna droga do szkoły”- spotkania policjantów z najmłodszymi

Policjanci z KP w Białej Rawskiej od początku roku szkolnego prowadzą działania profilaktyczno - edukacyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły” . Podczas spotkań z najmłodszymi funkcjonariusze rozmawiają o tym jak unikać zagrożeń na drodze, w domu, na podwórku a także, co zrobić w sytuacji kiedy zaczepi je ktoś nieznajomy.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Dziecko idąc do szkoły i wracając z niej do domu, bawiąc się na podwórku a także przebywając samo w domu może być narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W związku z tym rawscy i bialscy policjanci realizują od wielu lat spotkania z dziećmi z najmłodszych klas szkół podstawowych w trakcie których rozmawiają o tym jak unikać tego typu zagrożeń. Sierż. sztab. Marcin Galiński oraz st. sierż. Adrian Skrętowski poszli porozmawiać z dziećmi  do Szkoły Podstawowej w Białej Rawskiej. Czekało tam na nich 180 uczniów klas 1-3. Funkcjonariusze uczą najmłodszych jak należy zachowywać się w okolicach dróg, jak prawidłowo przechodzić przez pasy a także, co zrobić w sytuacji kiedy zaczepia je ktoś nieznajomy.

Akcja prewencyjna „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Rady dla dzieci:

1. Do szkoły idź zawsze główną drogą. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony drogi.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek,telefonu, pieniędzy itp.

6. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.

7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.

8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Rady dla rodziców:

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.

2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).

3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.

4. Dowożąc dziecko do szkoły pamiętaj o przepisach dotyczących używania fotelików. Na przednim siedzeniu dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym.

5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

  • policjanci na spotkaniu z dziećmi