Informacje

Rawscy policjanci ostrzegają: nie daj się oszukać!

Pomimo apeli Policji oszustwa pod legendą nadal się zdarzają. Przykładem jest kolejne, w którym starszy mężczyzna wierząc w uczciwe intencje rzekomych policjantów, wpuścił ich do mieszkania pod pretekstem przeszukania pomieszczeń.

4 lutego 2021 roku do domu w jednej z miejscowości powiatu rawskiego weszło czterech umundurowanych mężczyzn podających się za policjantów. Pod pretekstem konieczności wykonania czynności na polecenie prokuratury, przeszukali jego mieszkanie. Na szczęście nie znaleźli niczego cennego i właściciel nie poniósł strat. Młodzi mężczyźni przyjechali samochodem cywilnym. Pamiętajmy, że przed wpuszczeniem kogokolwiek obcego do domu zawsze starajmy się potwierdzić jego tożsamość. Mamy prawo telefonicznie potwierdzić w urzędach, instytucjach, czy osoba, która podaje się za ich pracownika faktycznie nim jest.

Policjanci ostrzegają! Przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe. Coraz częściej podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego lub komend Policji prowadzących działania operacyjne, zmierzające do zatrzymania grupy przestępczej, zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Najczęściej na swoje ofiary wybierają osoby starsze lub samotne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone.

Policjanci apelują:

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
 • Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

PAMIĘTAJ!

 • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
 • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
 • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

Oszuści działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność przede wszystkim starszych osób. Nalegają do szybkiego potwierdzenia ich danych dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Nie dajcie się zwieść. Jeżeli będzie taka sytuacja zadzwońcie pod numer alarmowy 112 z innego telefonu, najlepiej telefonu komórkowego. Jeśli nie macie telefonu komórkowego, poproście kogoś o pomoc. Z otrzymanych informacji wynika, że oszuści podłączają się pod numer telefonu ofiary. Po zakończeniu rozmowy z oszustem i szybkim wybraniem numeru 997 ponownie jesteśmy łączeni z fałszywym policjantem. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń pod numer alarmowy z innego telefonu.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

 • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
 • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz oraz o innych kosztownościach i gdzie je przetrzymujesz.
 • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Bądźmy czujni i dbajmy o swoje bezpieczeństwo oraz mienie!


asp. Arkadiusz Chmielewski