Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

''Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego"ogólnopolska akcja Policji

29 marca 2019 roku Policjanci Ruchu Drogowego z całej Polski od wczesnych godzin porannych prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą ''Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego".

Tego dnia mundurowi pod lupę wzięli przede wszystkim przejścia dla pieszych w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli takich, w których najczęściej dochodziło do potrąceń pieszych.

Zwracali uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do tzw. „zielonej strzałki” i nie zatrzymują swojego samochodu przed sygnalizatorem świetlnym, przez co wymuszają pierwszeństwo pieszym znajdującym się na przejściu. Funkcjonariusze kontrolowali  także kierujących, którzy podczas manewru skrętu w drogę poprzeczną często nie ustępują pierwszeństwa pieszym chcącym przejść na drugą stronę jezdni.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to również rowerzyści. W ich przypadku przede wszystkim kontrolowali obowiązkowe wyposażenie roweru oraz stan trzeźwości kierującego. Przypomnijmy, że niezależnie od pory roku zarówno piesi jak i rowerzyści powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Pieszy również zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zabrania się mu:

-wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
-poruszać się niewłaściwą stroną jezdni( chodzimy tylko lewą stroną drogi)
-poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
-przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu( przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów, oraz gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzić można przez to skrzyżowanie)
-przebiegać tuż przed pojazdem,
-wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle
-wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię

W powiecie rawskim mundurowi skontrolowali tego dnia  23 pojazdy, z których sześciu kierujących popełniło wykroczenia przeciwko niechronionym uczestnikom ruchu drogowego oraz pięciu pieszych, którzy poruszali się po drodze w miejscu niedozwolonym.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących jak i pieszych.

 

 

  • znaczek ruchu drogowego R