Znaleźli niewybuch i przynieśli do domu - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Znaleźli niewybuch i przynieśli do domu

Dyżurny rawskiej Policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań na terenie miasta znajduje się prawdopodobnie niewybuch z czasów wojny. Nieodpowiedzialne zachowanie jednego z lokatorów doprowadziło do ewakuacji mieszkańców bloku. Pocisk został zabezpieczony i zabrany przez saperów z jednostki wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim. Zarzuty przedstawiono 21-latkowi i jego 47-letniemu ojcu. Przypominamy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać.

 

 

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej otrzymał zgłoszenie o niewybuchu w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Nowej w Rawie Mazowieckiej. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 21 letni mężczyzna przyniósł do mieszkania pocisk o długości około 60 cm, prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Policjanci zarządzili ewakuację mieszkańców bloku. Na miejscu pracowały służby ratunkowe, był też policyjny pirotechnik. Powiadomiono o zdarzeniu patrol saperów z jednostki wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim, który zabezpieczył i zabrał niewybuch.

Policjanci zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który znalazł i przechowywał pocisk na działce oraz jego 21-letniego syna, który pomógł mu przenieść pocisk do mieszkania. 47-latek w chwili zatrzymania był nietrzeźwy, badanie alkomatem wykazało u niego 1 promil alkoholu.

Mężczyzn doprowadzono do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut posiadania niebezpiecznego przedmiotu i spowodowania zagrożenia życia i zdrowia dla wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach. Za przestępstwo to grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności .Do czasu zakończenia śledztwa prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

  • policjant i zatrzymany mężczyzna
  • policjant i zatrzymany mężczyzna

Pliki do pobrania

  • 80.65 KB
    niewybuch