Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakazy ruchu ciężarówek 1 stycznia 2022 roku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Nowy Rok kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton muszą spędzić w domu, bazie lub na parkingu. 1 stycznia 2022 będą obowiązywały ograniczenia ruchu.

Policjanci przypominają, że zakazy ruchu dla pojazdów ciężarowych wynikają z Rozporządzenia Ministra Transportu z 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. 1 stycznia 2022 roku w godzinach 8.00-22.00 pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczające 12 ton mają ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Zgodnie z przepisami, zakazy nie obejmują pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych lub humanitarnych, usuwania klęsk i awarii. Z zakazu zwolnione są również autobusy. Ponadto obostrzenia transportowe nie dotyczą ciężarówek do przewozu lekarstw i środków medycznych, artykułów szybko psujących się oraz środków spożywczych, a także zwierząt. Spod zakazu wyjęte są także auta, które w ramach różnego rodzaju akcji profilaktycznych, używane do bezpłatnych medycznych badań np. mammobusy, busy RTG do diagnostyki chorób płuc.W trasę mogą ruszyć także kierowcy prowadzący pojazd ciężarowym w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcji lub usług firm działających w ruchu ciągłym. To samo dotyczy pojazdów wykorzystywanych przy budowie dróg i mostów np. wywrotek z kruszywem, ciężkich dźwigów, transportu materiałów budowlanych na taką inwestycję. Przepisy nie dotyczą także ciężarówek, które wracają z zagranicy, pod warunkiem, że na terytorium Polski kończą swój przejazd. To samo dotyczy transportu do odbiorcy na terenie RP. Zakaz nie obejmuje także pozostałych pojazdów pow. 12 ton, które wjechały na teren Polski poza terminami lub godzinami obowiązywania przepisów, ale tylko w odległości maksymalnie do 50 km od miejsca przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Za naruszenie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej 12 ton dmc, kierowcy grozi mandat w wysokości do 500 zł, a przedsiębiorcy kara administracyjna 2000 zł. Również zarządzający transportem w firmie może otrzymać decyzję o nałożeniu kary pieniężnej 1000 .
(Źródło: Inspekcja Transportu Drogowego, Rozporządzenia Ministra Transportu z 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.)

 

 

  • Samochód ciężarowy i radiowóz.
Powrót na górę strony