PO ANDRZEJKACH AKCJA "TRZEŹWY PORANEK" - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

PO ANDRZEJKACH AKCJA "TRZEŹWY PORANEK"

We wczorajszej akcji "Alkohol i Narkotyki" policjanci z Rawy przebadali 502 kierujących. Ujawnili 1 nietrzeźwego. Dzisiaj policjanci z komend miejskich i powiatowych województwa łódzkiego, od wczesnych godzin rannych prowadzili kontrole stanu trzeźwości kierujących. Policyjne patrole można było spotkać na większości dróg, którymi kierujący przemieszczali się do pracy, czy też odwozili dzieci do szkoły.

Nietrzeźwego kierującego policjanci ujawnili w miejscowości Wylezinek 30 listopada 2016 roku o godzinie 11.40. 24-letni mieszkaniec powiatu rawskiego kierował mercedesem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Z danych statystycznych za okres od stycznia do końca października 2016 roku wynika, że na terenie województwa łódzkiego policjanci zatrzymali 3408 nietrzeźwych kierujących. Nietrzeźwi spowodowali w tym okresie 190 wypadków, w których zginęło 25 osób a 243 zostały ranne. Doprowadzili do 574 kolizji drogowych.
Przypominamy, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrozone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, zatrzymaniem prawa jazdy i zakazem prowadzenia pojazdów do 10 lat. Spowodowanie wypadku śmiertelnego w takim stanie zagrożone jest karą 12 lat więzienia !
Wraz ze zwiększającym się stężeniem alkoholu w organizmie zmniejsza się szybkość reakcji kierującego na to co dzieje się na drodze.
Policja otrzymuje coraz więcej sygnałów od kierowców, którzy podejrzewają, że inni uczestnicy ruchu drogowego są nietrzeźwi. Każda taka informacja jest sprawdzana.
Jeśli widzisz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu , niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112 lub 997. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).
Na przestrzeni ostatnich lat , dzięki formule tzw. szybkich testów policja wielokrotnie zwiększyła liczbę kontroli trzeźwości kierujących ( w 2015 roku było to prawie w skali kraju 18 mln badań). Każde wyeliminowanie z ruchu takiej osoby zwiększa bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.
Podstawy prawne kontroli tzw. szybkich testów
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2015 roku w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie (okresla m.in. warunki i sposób dokonywania badań elektronicznymi analizatorami wydechu) oraz Prawo o ruchu drogowym.
W przypadku odmowy poddania się przez kierującego pojazdem badaniu urządzeniem elektronicznym, zgodnie z art. 129 i ust. 2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ustalenie zawartości alkoholu w organizmie następuje na podstawie badania krwi lub moczu i może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego.
KWP w Łodzi

  • Badanie stanu trzeżwości