Bezpieczeństwo seniorów
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Rawskie Stowarzyszenie Seniorów 59 Plus. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Seniorzy dowiedzieli się jak nie stać się ofiarą oszustów działających metodą “na policjanta”, „na prokuratora”, „na wnuczka”, „na inwestycję”, ,,na blik-a", czy ,,ankietera GUS” Mundurowi przekazali wszystkim uczestnikom ulotki informacyjno-edukacyjne oraz elementy odblaskowe.
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest bardzo ważne. Dlatego mundurowi z rawskiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o środkach bezpieczeństwa. 21 listopada 2024 roku Komendant Powiatowy Policji w Rawie Mazowieckiej insp. Piotr Bartkiewicz razem z Zastępcą Naczelnika Wydziału Kryminalnego asp. sztab. Sławomirem Ślusarczykiem oraz Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego asp. sztab. Arkadiuszem Gajkiem, spotkali się z seniorami naszego miasta. Policjanci przekazali niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadamiali, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta, prokuratora, funkcjonariusza CBŚ”. Mówili również o przestępstwach, które pojawiły się w ostatnim czasie na ankietera GUS. Na spotkanie policjanci zaprosili również Anetę Dymek, która jest ankieterem Głównego Urzędu Statystycznego na teren powiatu rawskiego. Przedstawiła formę kontaktu z respondentami oraz uwrażliwiła na najważniejsze aspekty zachowania bezpieczeństwa. Zaznaczyła, że żaden ankieter GUS nigdy nie poprosi o numer pesel, badania które wykonują są bezpieczne dla respondentów i w żaden sposób nie narażają nikogo na jakiekolwiek straty.
Policjanci zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Przypomniał o zasadzie ograniczonego zaufania i weryfikowania z kim mamy do czynienia, np. kiedy chcemy zainwestować swoje pieniądze albo osoba przez komunikator prosi nas o pilną pożyczkę pieniędzy. Naczelnik Ruchu Drogowego apelował o używanie elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym ale także w mieście. Mamy możliwość korzystania z różnych form: odblaski w ubraniach, opaski, breloki czy też spray do ubrań dzięki któremu z dużej odległości w światłach reflektorów jesteśmy widoczni. Najważniejsze aby na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo. Mundurowi mówili również o kampanii #ZnamTeNumery i wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do manipulowania seniorami i wpływania na nich poprzez wykorzystywanie wizerunku znanych osób.
Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości jego uczestników wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa. Policjanci przekazali ulotki edukacyjno-informacyjne, aby jak największa liczba osób mogła się zapoznać z ostrzeżeniami policjantów oraz opaski odblaskowe dla lepszej widoczności.
aspirant Agata Krawczyk