Rawski policjant biegł z okazji 100-lecia Kobiet w Policji
27 kwietnia 2025 roku nad skierniewickim Zalewem odbył się Bieg z okazji 100-lecia Kobiet w Policji, w którym wzięło łącznie 140 osób. Bieg był wspólnym wyrazem uznania dla kobiet, które w ostatnich stu latach nosiły i wciąż noszą mundur. W wydarzeniu wzięli mieszkańcy miasta Skierniewice i powiatu, a także policjanci z całego garnizonu łódzkiego. Rawski policjant zajął 5. miejsce.
W niedzielę w Skierniewicach zebrało się 140 uczestników biegu nad Zalewem Zadębie z okazji 100 lat Kobiet w Policji. Bieg odbywała się na trasie 5 kilometrów. Jako pierwsi o godz. 10:00 wystartowali mężczyźni, a o godz. 11:00 kobiety. W obydwóch kategoriach widoczna była zdrowa, sportowa rywalizacja, a także wspólne wsparcie i motywacja. Rawski policjant młodszy aspirant Tomasz Ostalski zdobył 5.miejsce. Gratulujemy wyniku.
Rok 2025 to szczególny czas dla polskiej policji. Obchodzimy 100-lecie obecności kobiet w policyjnych szeregach. To ważna rocznica, która przypomina o wkładzie policjantek w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni całego stulecia .
Historia rozpoczęła się 26 lutego 1925 roku, kiedy minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski podjął decyzję o utworzeniu policji kobiecej. Kilka tygodni później, 15 kwietnia, w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się pierwszy kurs szkoleniowy dla policjantek, który ukończyło 30 kobiet. Ich zadaniem była walka z nierządem, sutenerstwem oraz handlem ludźmi.
Początki kobiecej służby policyjnej były trudne – społeczeństwo i samo kierownictwo Policji Państwowej podchodziło do niej sceptycznie. Kobiety w mundurach często spotykały się z drwinami i utrudnieniami, a ich rola w policji długo pozostawała ograniczona. Ich zadania obejmowały głównie pracę śledczą w środowisku sutenerów i domów publicznych oraz działania prewencyjne wobec młodzieży i kobiet zagrożonych demoralizacją.
W miarę upływu lat i wzrastającego zapotrzebowania na kobiety w służbach, kryteria rekrutacyjne pozostawały surowe – kandydatki musiały mieć nieskazitelną opinię, być pannami lub bezdzietnymi wdowami w wieku od 25 do 45 lat, a w przypadku zamążpójścia musiały odejść ze służby. Dopiero w 1935 roku wprowadzono bardziej kompleksowe podejście do kształcenia policjantek, organizując kolejne kursy i poszerzając zakres ich obowiązków. Po raz pierwszy policjantki rozpoczęły wtedy służbę w mundurach, co miało wzmocnić ich autorytet.
Źrodło: Gazeta Wrocławska