BEZPIECZEŃSTWO W ŚRODKACH KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ
Środki komunikacji publicznej, z racji ilości osób korzystających z tych usług, szczególnie upodobali sobie złodzieje, zwłaszcza kieszonkowcy. Najczęściej wykorzystują: tłok, sen podróżujących, pośpiech i czasem nasze roztargnienie.
Należy zwrócić uwagę na to, że z komunikacji publicznej korzysta bardzo wielu ludzi. Powstający w ten sposób tłok i ścisk, jest polem do popisu dla kieszonkowców. Dotyczy to zarówno momentu samego przejazdu, jak i miejsc, w których oczekujemy na przyjazd pociągu lub autobusu, czyli przystanki i dworce.
Oto kilka praktycznych porad, w jaki sposób ograniczyć możliwość stania się ofiarą takich przestępstw:
- Jeśli możesz podróżuj w znajomym towarzystwie.
- Staraj się nie spać podczas podróży. Jeśli jesteś w grupie, przynajmniej jedna osoba musi czuwać.
- Unikaj pustych przedziałów lub tych, w których znajdują się osoby nietrzeźwe, podejrzanie wyglądające.
- Jeżeli podróżujesz sam, w autobusie siadaj jak najbliżej kierowcy, w pociągu zajmuj miejsca blisko drużyny konduktorskiej lub wagonu restauracyjnego.
- Podczas podróży pociągiem zajmuj najlepiej miejsce w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi lub osoby w starszym wieku.
- Nie zostawiaj bagażu bez nadzoru. Jeśli kasujesz bilet w autobusie nie kładź jednocześnie torebki na siedzeniu.
- Gdy wsiadasz do zatłoczonego autobusu, tramwaju lub pociągu zdejmij plecak! Nawet nie poczujesz, kiedy znikną z niego wartościowe przedmioty.
- Wartościowe przedmioty staraj się trzymać w zamkniętej, wewnętrznej kieszeni torby lub kurtki.
- Nie trzymaj dokumentów, kluczy i pieniędzy w jednym miejscu. Dokumenty powinniśmy przechowywać w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części schowane w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie drobnej gotówki w kieszeni zewnętrznej - na bilety lub małe wydatki.
- Rzeczy podręczne trzymaj na wierzchu tak, aby sięgając po nie, nie trzeba było wyciągać całej zawartości bagażu.
- Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, nie zawieraj przygodnych znajomości w podróży.
- Nie przyjmuj poczęstunku od przypadkowo poznanych osób. Nie trać kontaktu z otoczeniem - przestępcy mogą to wykorzystać. Bezwzględnie nie spożywaj alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami - zaśniesz i obudzisz się bez swoich rzeczy.
- Zachowaj szczególną czujność podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji zbiorowej, gdy panuje tłok łatwo stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.
mł. asp. Małgorzata Lewandowska