Informacje

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Wykroczenie drogowe popełnione przez kierowcę vw caddy na ulicach Rawy Mazowieckiej zakończyło się dla niego mandatem i punktami karnymi. Wyczyn 58-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego nie należy do chlubnych.

23 kwietnia 2021 roku około południa, dzielnicowi rawskiej komendy będąc w trakcie obchodu przejeżdżali radiowozem oznakowanym przez ulicę Słowackiego w Rawie Mazowieckiej. W miejscu gdzie są dwa przejścia dla pieszych oraz próg zwalniający niespodziewanie jadący za nimi kierowca vw caddy wyprzedził radiowóz bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Całe szczęście, że nikt nie przechodził przez drogę. Funkcjonariusze postanowili natychmiast zatrzymać auto do kontroli. Sfrustrowany 58-latek, wyprzedził policjantów, ponieważ jak twierdził, bardzo spieszył się do klienta, a mundurowi tylko go spowalniali. Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim taryfikator przewiduje mandat 200 złotych i 10 punktów karnych.

Policjanci przypominają:

Art. 26. 3. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

3)jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

Pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie, tymczasem wiele osób nie tylko odnosi obrażenia w wyniku potrącenia, ale często traci życie na pasach. Niejednokrotnie policjanci wyciągają konsekwencje wobec kierowców, którzy wjeżdżali autem na pasy, w sytuacji, gdy poprzedzający samochód zatrzymał się przed przejściem, by przepuścić pieszych. Podobny przykład dotyczy wjechania na przejazd dla rowerów, gdy poprzedzające auto zatrzymało się, aby przejechali rowerzyści. Każdorazowo kierujący samochodami powinni na tyle zwiększyć swoją uwagę (nie tylko przy przejściach dla pieszych, ale również na przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach), gdzie wręcz należy spodziewać się niechronionych uczestników ruchu drogowego i w głównej mierze traktować ich po partnersku.

Pamiętajmy — nie każdy pieszy jest kierującym, ale każdy kierujący jest pieszym.

 

 

  • napis policja na boku radiowozu