Kierowco pamiętaj przygotuj swoje auto przed zimą!
Policjanci przypominają, aby móc cieszyć się komfortem, sprawnością swojego auta oraz przede wszystkim bezpieczeństwem, należy odpowiednio przygotować samochód do zimy. Wykonanie kilku czynności może sprawić, ze będziemy mniej narażeni na niechciane stłuczki oraz wypadki. Listopad to czas najwyższy aby odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się przed nadchodzącą zimą.
Policjanci przypominają podstawowe zasady, o których warto pamiętać zanim zaskoczy nas zima.
Przede wszystkim opony
Opony odpowiadają za precyzje prowadzenia, drogę hamowania, oraz pozwalają nam wyjechać z zaspy. Opony zimowe różnią się od letnich konstrukcyjnie,wykonane są miękkiej mieszanki gumy, co sprawia że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni. Posiadają zupełnie inny kształt i rodzaj bieżnika, który ma lepiej odprowadzać wodę, błoto oraz śnieg. Przed założeniem opon sprawdźmy głębokość bieżnika, która w świetle przepisów ma wynosić co najmniej 1,6 mm. Wiek opon ma również ogromne znaczenie. Z czasem guma traci swoje właściwości co może powodować utratę przyczepności do jezdni. Dobre opony zimowe pomagają unikać poślizgów oraz skracają drogę hamowania. Osoby planujące wyjazd w tereny górzyste powinny zakupić łańcuchy śniegowe, które znacznie ułatwią poruszanie się po ciężkim terenie.
Stan techniczny samochodu
Bezpieczna jazda to również prawidłowy stan techniczny samochodu. Przed zimą warto zadbać o wymianę płynu do spryskiwaczy, oraz sprawdzenie stanu wycieraczek. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, letni płyn zamarznie, a zużyte wycieraczki nie będą w stanie odprowadzić zanieczyszczeń z szyby. Warto również zadbać o dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie szyb. Przed nadejściem dużych mrozów warto zastanowić się nad zleceniem wypełnienia drobnych uszkodzeń w szybie czołowej. Zamarzająca woda może spowodować powiększanie się usterki, a nawet pęknięcie całej szyby. Pamiętajmy, że jazda z uszkodzoną szybą możne skutkować mandatem karnym oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Z uwagi na krótszy dzień, w okresie zimowym częściej podróżujemy po zmierzchu. Sprawne żarówki nie tylko oświetlają nam drogę, ale powodują, że jesteśmy bardziej widoczni dla innych użytkowników dróg. Wymieńmy te przepalone lub świecące słabiej, a następnie udajmy się do diagnosty, który prawidłowo ustawi ich kąt padania. Dzięki temu nie będziemy oślepiać pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, oraz sami zapewnimy sobie lepszą widoczność w nocy. Podczas ustawiania świateł powinniśmy usunąć ciężkie przedmioty z bagażnika, oraz sprawdzić ciśnienie w oponach, aby korekta świateł była właściwa.
Materiałowe dywaniki samochodowe nie sprawdzają się w sezonie zimowym. Przypuszczają wodę, która zatrzymuje się pod wykładziną podłogi i powoduje parowanie szyb. Gumowe dywaniki pomagają pozbyć się niechcianej wody i zanieczyszczeń, które na butach wnosimy do auta. Uszczelki w drzwiach i pokrywie bagażnika powinniśmy zabezpieczyć specjalnym środkiem z silikonem lub wazeliną techniczną. Zapobiegnie to przymarzaniu uszczelek i ich uszkodzeniu podczas otwierania samochodu w niskiej temperaturze. Zamki też warto posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Warto również zainwestować w odmrażacz do zamków i trzymać go w kieszeni.
Stary, niesprawny akumulator podczas mrozów może być przyczyną opóźnionego wyjazdu. Pojemność akumulatora zależna jest od temperatury. Przy temperaturze zerowej jego sprawność spada o 20%, a przy -20 stopniach Celsjusza może dochodzić do 50%. Jeśli auto trudniej zapala na zimnym silniku, a kontrolki przygasają, może być oznaką zużycia akumulatora.
Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia skutkuje zazwyczaj unieruchomieniem pojazdu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości płynu, należy bezdyskusyjnie wymienić go na nowy. Jeżeli zamarznie czynnik chłodzący w płynie chłodniczym to może dojść do pęknięcia chłodnicy albo nawet bloku silnika.
Płyn chłodniczy tak samo jak płyn hamulcowy powinien być wymieniany w samochodzie co 2 lata. Ma on własności higroskopijne i z czasem zaczyna wchłaniać wodę. Obniża się jego temperatura wrzenia, a pedał hamulca staje się wówczas charakterystycznie "miękki". Warto również sprawdzić na stacji diagnostycznej, czy nie ma rozbieżności między siłą hamowania poszczególnych kół. W krytycznej sytuacji na śliskiej nawierzchni może to doprowadzić do poślizgu.
W trakcie zimowego przeglądu warto również sprawdzić stan zawieszenia pojazdu, a przede wszystkim amortyzatorów. Zużyte amortyzatory to dłuższa droga hamowania, oraz słabsze trzymanie się drogi, co na łukach drogi powoduje mniejsze poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy spadnie już śnieg pamiętajmy o usunięciu szronu ze wszystkich szyb pojazdu oraz śniegu z dachu, pokrywy silnika oraz świateł. Jazda zaśnieżonym autem obniża naszą widoczność , a odpadające kawałki lodu mogą powodować zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Warto także posiadać szczotkę z miękkim włosiem oraz odmrażacz do szyb i zamków. Nowe wycieraczki również przyjdą nam z pomocą w czasie gorszej pogody.
młodszy aspirant Agata Krawczyk
Źródło: Komenda Główna Policji, moto.pl