Kierowanie ruchem przez policjanta
Czy wiesz co oznaczają poszczególne znaki i sygnały dawane przez policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniu? Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności stosujemy się do znaków wydawanych przez funkcjonariusza, następnie sygnalizator świetlny, znaki pionowe i na końcu poziome.
Z uwagi na rewitalizację centrum miasta kierowcy jeżdżący po ulicach Rawy Mazowieckiej muszą bacznie przyglądać się oznakowaniu. W tej kwestii nie może być mowy o ,,jeździe na pamięć”. Wczoraj została wprowadzona ponowna zmiany pierwszeństwa na skrzyżowaniu ulicy Krakowskiej i Mickiewicza. Policjanci ruchu drogowego dbając o zapewnienie bezpieczeństwa oraz płynności ruchu, ręcznie kierowali ruchem aby pomóc kierowcom zauważyć zmiany. Pamiętajmy, że policjanci przejmują kierowanie ruchem drogowym tylko w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej ma to miejsce po zdarzeniu drogowym lub gdy natężenie ruchu w mieście jest szczególnie duże.
Przypominamy sygnały dawane przez policjanta:
- Zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Jeżeli policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu jest zwrócony przodem lub tyłem do pojazdów lub pieszych, oznacza to, że wydaje zakaz wjazdu kierowcom i poruszania się pieszych.
- Zmiana kierunku ruchu. Policjant z jedną podniesioną ręką to dla kierowców znak, że powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu.
- Przywołanie. Ten sygnał oznacza przywołanie kierowcy w miejsce wskazane. Policjant dłonią wskazuje, gdzie kierowca ma podjechać i nadal czekać.
- Polecenie opuszczenia skrzyżowania przy manewrze skrętu. Policjant stoi bokiem w wyciągnięta prawą ręką przed siebie i lewą ręką w lewo stronę po czym lewą rękę wykonuje ruch do prawej dłoni oznaczający możliwość wykonania manewru skrętu w lewo pojazdom, które nadjeżdżają z jego lewej strony.
- Zatrzymanie ruchu. Policjant, który podniesie rękę w taki sposób, że wewnętrzna strona dłoni jest kierowana w stronę kierowcy oznacza zatrzymanie.
- Otwarcie ruchu. Policjant ustawiony bokiem, dający znak rękami oznacza możliwość wjazdu na skrzyżowanie.
ml. asp. Agata Krawczyk