Apel policjantów o rozsądek podczas wakacyjnego wypoczynku
Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Dla funkcjonariuszy, to jednak czas wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących, dzielnicowi i profilaktycy spotykają się na obozach, koloniach z dziećmi i młodzieżą aby przypominać o zasadach bezpieczeństwa.
Na drodze
Okres wakacji sprawia, że na drogach pojawia się większa liczba podróżujących. Priorytetowym zadaniem policjantów jest działanie na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się urlopowiczów. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów. Część dzieci pojedzie autokarami na wycieczki. Pamiętajmy o możliwości kontroli autobusu. Na stronie internetowej każdej komendy znajduje się wykaz punków kontroli. Wystarczy, że poinformujemy policjantów o potrzebie sprawdzenia autokaru. Policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdu oraz stan trzeźwości kierującego. Jadąc na urlopy pamiętajmy, aby przewozić dzieci zgodnie z przepisami, czyli w fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w fotelikach, czy źle montują same foteliki w samochodach. Policjanci apelują, aby zwrócić na to szczególną uwagę przed podróżą.
Nad wodą
Upalne, wakacyjne dni to oczywiście doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Każdego roku, gdy tylko zaczyna robić się ciepło, policjanci apelują o ostrożność nad wodą. Przypominają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do niej pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów.
Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę – zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy jaka jest głębokość zbiornika. Nie wolno także zapominać o kilku zasadach dotyczących wypoczynku nad rzeka czy jeziorem. Zanim zanurzymy nasze ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Pamiętajmy, że nie należy pływać od razu po spożyciu posiłku. Ponadto nie zapominajmy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie stosować. Pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych. Z po
Z policyjnych statystyk wynika, że już w tym roku doszło do ponad 70-ciu utonięć. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
W miejscu zamieszkania
Nie wszystkie dzieci wyjadą na wakacje, większość zostanie w miejscu zamieszkania. Przed wakacjami warto przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach lub obszarach położonych w pobliżu dróg. Nie zostawiajmy dzieci bez nadzoru. Okres wakacyjny to doskonała okazja do rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. W czasie takiej rozmowy zwróćmy uwagę dziecka na fakt, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają. Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet.
Pamiętajmy o tym, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku.
Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć w sposób właściwy swoje mieszkanie. Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że np. czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe.
Mimo że wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. Nie pozwólmy aby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych.
mł. asp. Agata Krawczyk