Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco, zabezpiecz miejsce wypadku lub awarii

Mieliśmy wypadek, stłuczkę, czy po prostu zepsuł nam się samochód i musieliśmy się nagle zatrzymać. Pamiętajmy, by prawidłowo oznakować pojazd, od tego może zależeć nasze bezpieczeństwo.

Policjanci przypominają, że jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku drogowym. Jak postępować, gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?
Po stłuczce w której nikomu nic się nie stało, należy usunąć samochody z drogi jeżeli jest tylko taka możliwość. Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam, gdzie są i czekamy na przyjazd policji. Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Sprawdzić stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Sposoby sygnalizowania postoju awaryjnego zależą od rodzaju dróg na jakim doszło do takiego zdarzenia. Na autostradach oraz drogach ekspresowych mamy obowiązek sygnalizować postój w każdym przypadku, bez względu czy pojazd znajduje się na jezdni czy pasie awaryjnym.
Włączamy światła awaryjne, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, pozycyjne, umieszczamy także trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za pojazdem. Trójkąt stawiamy na jezdni lub poboczu, w zależności od tego, gdzie doszło do unieruchomienia pojazdu.
Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym, awaryjny postój pojazdu w miejscach zabronionych sygnalizujemy przez włączenie świateł awaryjnych (lub pozycyjnych gdy nie ma tych pierwszych) oraz postawienie trójkąta odblaskowego w odległości minimum 30, a maksymalnie 50 metrów za pojazdem.
Natomiast na obszarze zabudowanym przymusowy postój sygnalizujemy, oprócz włączenia świateł awaryjnych lub pozycyjnych, postawieniem trójkąta tuż za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.
Sygnalizowanie unieruchomienia pojazdu obowiązuje przez cały czas jego postoju. Dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy założyć kamizelkę odblaskową i zachować szczególną ostrożność podczas prowadzonych prac przy naszym samochodzie. Od tego zależy nasze oraz innych bezpieczeństwo.
Rozstawienie trójkąta ostrzegawczego, gdy wymagają tego przepisy, może się wydawać błahą czynnością, ale nigdy nie należy jej ignorować. Po pierwsze dlatego, że może ona uratować komuś życie, a po drugie – jest obowiązkiem każdego kierowcy, za którego niedopełnienie grożą konkretne kary.

  •     Za brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej: mandat w wysokości 300 złotych i 1 punkt karny.
  •     Za brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu uszkodzenia lub wypadku: mandat w wysokości 150 złotych i 1 punkt karny.
  •     Za brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdu holowanego: mandat w wysokości 150 złotych.
  •     Za brak trójkąta ostrzegawczego pośród elementów wyposażenia pojazdu: mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

mł. asp. Agata Krawczyk

 

Powrót na górę strony