Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanych 11 nietrzeźwych kierujących

Policjanci z rawskiej komendy eliminują z ruchu nietrzeźwych kierujących. Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialna i niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nietrzeźwi kierowcy są zagrożeniem dla siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. 

Tylko w styczniu 2023 roku policjanci z rawskiej komendy zatrzymali 11 kierujących będących pod wpływem alkoholu. Zaraz po nadmiernej prędkości oraz nieustąpieniu pierwszeństwa, to najczęściej nietrzeźwi kierowcy powodują zdarzenia drogowe. Wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierujących było 4 osoby, które spowodowały zdarzenia drogowe:

7 stycznia w Soszycach doszło do kolizji 3 aut: hondy, mitsibishi i hyunadaia. 45-letni kierujący hondą znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.

14 stycznia w Rawie Mazowieckiej na ulicy Skierniewickiej 33-letni kierujący renault będąc w stanie po użyciu alkoholu doprowadził do zderzenia z fiatem

21 stycznia w Matyldowie kolizja bmw i seata, gdzie 29-latek kierujący bmw w stanie po użyciu alkoholu zderzył się z kierującym seatem

31 stycznia w Boguszycach doszło do zdarzenia drogowego volkswagena oraz renault, gdzie kierujący passatem 42-latek okazał się kierować autem będąc w stanie nietrzeźwości

Stan po użyciu alkoholu: stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Stan nietrzeźwości: w przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).
Różnice między nimi są istotne, ponieważ od nich zależy wymiar kary nałożonej przez sąd.

Za kierowanie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu:

  •     kara grzywny nie niższa niż 2500 (maksymalna to 30 tysięcy złotych)
  •     bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat,
  •     15 punktów karnych.

 Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości:

  •     kara grzywny,
  •     ograniczenie wolności do 2 lata, które polega na przykład na obowiązku wykonywania prac społecznych
  •     kara pozbawienia wolności do 2 lat
  •     zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat,
  •     kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
  •     15 punktów karnych

Należy również pamiętać, że jeżeli osoba będąca pod wpływem alkoholu spowoduje zdarzenie drogowe to ubezpieczenie pojazdu nie obejmie wyrządzonych szkód osobowych czy majątkowych. Jeżeli poszkodowane zostaną inne osoby, które będą wymagały leczenia to ubezpieczyciel pokryje wydatki z tym związane, jednak zażąda zwrotu środków od nietrzeźwego kierującego, który spowodował zdarzenie drogowe.

Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialna i niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nietrzeźwi kierowcy są zagrożeniem dla siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.  Jeżeli widzimy za drodze osobę podejrzaną o kierowanie w stanie nietrzeźwości natychmiast informujmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

mł. asp. Agata Krawczyk

Powrót na górę strony