Kim zostanę-oto jest pytanie?
Funkcjonariusze z Rawy spotkali się z uczniami szkoły aby przybliżyć służbę w Policji. Mundurowi omawiali, jak przebiega proces rekrutacji i gdzie należy złożyć niezbędne dokumenty. Podkreślali, że zadaniem Policji jest dbanie o bezpieczeństwo, że noszenie munduru zobowiązuje, ale daje przede wszystkim mnóstwo satysfakcji z niesienia pomocy innym.
Kim zostanę-oto jest pytanie? Wybór zawodu to niesłychanie ważny element naszego życia. Każdy z nas ma inne predyspozycje fizyczne i psychiczne, rożne stopnie wrażliwości i empatii. Wiele osób ma różne zainteresowania i poglądy na życie. W wieku dojrzewania zaczynamy zastanawiać się jaki zawód chcemy wykonywać. Podjęcie tak ważnej decyzji wymaga dojrzałości emocjonalnej. Młody człowiek kończący szkołę średnią, stojący na progu dorosłości pytany o plany na przyszłość często odpowiada, że jeszcze nie wie kim zostanie. Czas ukończenia szkoły to najlepszy moment aby przedstawić młodzieży służbę w Policji. Funkcjonariusze z rawskiej komendy odwiedzili uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych imienia Władysława Reymonta. Mundurowi przekazali słuchaczom informację na temat służby w Policji oraz procesu rekrutacji. Omówiona została struktura rawskiej jednostki i na jakich zasadach działają poszczególne wydziały. Policjanci poruszyli również ważny temat procesu rekrutacji, przekazali, kto może wstąpić w szeregi Policji i jakie dokumenty trzeba złożyć. Poszukujemy osób, które chcą nosić policyjny mundur i z pasją wykonywać powierzone zadania. Ruch drogowy, prewencja, technika kryminalistyczna, zwalczanie przestępczości gospodarczej, zespoły prasowe, laboratoria, przewodnicy psów czy też policyjni antyterroryści. To służba wszechstronna i gotowa przyjąć w swoje szeregi osoby o różnym wykształceniu i profilu. Podczas rozmowy przewodnik psa służbowego opowiedział młodzieży o tym jak w służbie może łączyć obowiązki z pasją do zwierząt. Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na możliwość odejścia na emeryturę po 25 latach służby. Czyli 20-letni kandydat wstępujący w niebieski szeregi w wieku 45 lat może zostać emerytem. Wybierając inny zawód cywilny może odejść na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat.
Kto może zostać policjantem:
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie;
- nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
- korzystający z pełni praw publicznych;
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
- dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Zalety pracy w Policji:
- możliwość pozyskania pracy niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego;
- gwarancja stałych warunków pracy;
- możliwość rozwoju zawodowego;
- różnorodny system szkoleń;
- precyzyjny system wynagrodzenia;
- rozbudowany system socjalny.
mł. asp. Agata Krawczyk