Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo podczas rodzinnych wycieczek na grzyby

Co roku, gdy tylko rozpoczyna się sezon grzybobrania, policjanci odnotowują szereg zgłoszeń o zaginięciu osób, które wybrały się na grzyby. Do lasu oprócz koszyka powinniśmy zabrać naładowany telefon komórkowy i odblaskową kurtkę. Rozsądek, jest również mile widziany. Podczas grzybobrania uważajmy szczególnie na dzieci i osoby starsze. Na dużym leśnym obszarze bardzo szybko można stracić orientację.

Zbieranie grzybów to aktywność, która staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej osób wybiera się na grzyby. Niestety, często są to osoby niedoświadczone lub w starszym wieku, które po wejściu w leśny obszar nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej. W takiej sytuacji nie powinno się panikować. Strach i emocje to zły doradca. Przydatny jest naładowany telefon komórkowy. Możemy wówczas włączyć nawigację i sprawdzić, gdzie dokładnie jesteśmy. Jeśli jednak nie posiadamy w telefonie odpowiedniej aplikacji z mapami, wówczas należy zadzwonić na numer alarmowy 112, bądź do znajomych i poprosić o pomoc.

Jeżeli zgubisz się lesie, spróbuj określić swoje położenie względem jakiegoś charakterystycznego miejsca. Odszukaj kamienne słupki z oznaczeniami numerycznymi tzw. granice kwater. Dysponent numeru alarmowego 112 będzie mógł określić twoje położenie. Stosy ze ściętym drewnem również mogą pomóc. Każda kłoda posiada czerwoną tabliczkę z numerem, po której leśnik będzie mógł zlokalizować położenie stosu drewna. Do lasu niezbędna jest ciepłą odzież, najlepiej w jaskrawym kolorze. Nie idźmy też do lasu sami. Miejmy na uwadze również to, że zbliżamy się do jesieni i każdy dzień jest coraz krótszy.

Szczególną uwagę podczas wycieczek w lesie powinnyśmy zwrócić na dzieci, które ciesząc się z pobytu na grzybach, mogą łatwo w zaroślach oddalić się od rodziców. Dobrym pomysłem jest danie dzieciom gwizdków i kamizelek odblaskowych. Jednak absolutnie najważniejsze jest to, aby nie pozwalać dzieciom oddalać się od nas. Cały czas muszą one przebywać w zasięgu naszego głosu i wzroku. To właśnie na opiekunach ciąży obowiązek opieki nad dziećmi i muszą oni zrobić wszystko, aby uchronić swoje pociechy przed możliwymi niebezpieczeństwami.

Niemniej uwagi wymagają osoby starsze. Seniorzy, pomimo swojego ogromnego życiowego doświadczenia, mogą mieć już w pewnym wieku problemy z orientacją przestrzenną. Rawscy policjanci dobrze o tym wiedzą, ponieważ wielokrotnie poszukiwali zagubione osoby starsze i pomagali im później dotrzeć do domu.

Rady dla grzybiarzy:

  • Nie wychodź na grzyby sam.
  • Powiedz bliskim, gdzie idziesz i o której planujesz wrócić.
  • Weź koniecznie naładowany telefon.
  • Ubierz się adekwatnie do warunków pogodowych, najlepiej w jaskrawe kolory.
  • Jeżeli planujesz dłuższą wyprawę weź ze sobą prowiant i picie.
  • Jeżeli się zgubisz, nie panikuj. Zadzwoń do bliskich lub na numer alarmowy 112.

Źródło KGP
aspirant Agata Krawczyk

 

Powrót na górę strony