Zagrożenie handlem ludzi nie tylko w wakacje
Wakacje to wyjazdy, również zagraniczne, z których wracamy naładowani pozytywną energią i siłą do dalszego działania. Niestety czasami na naszej drodze mogą pojawić się zagrożenia i oszuści. Każdy może stać się ofiarą pracy przymusowej, żebractwa czy też wykorzystania seksualnego. Wakacje już się kończą, ale studenci odpoczywają jeszcze przez miesiąc. Warto pamiętać nie tylko o zachowaniu ostrożności w podróży, zabezpieczeniu mieszkania podczas nieobecności, ale również należy zwrócić uwagę zagrożenia związane z handlu ludźmi.
Zarówno przed okresem wakacyjnym jak również podczas jego trwania, policjanci z rawskiej komendy przeprowadzali spotkania z młodzieżą na temat handlu ludźmi. Młodzież biorąca udział w spotkaniu mogła dowiedzieć się jak ustrzec się przed zagrożeniami, które mogą na nich czyhać podczas wakacyjnego wypoczynku. Najwięcej pytań było zadawanych na temat zawierania umów czy sprawdzania ofert pracy. Policjanci przekazali cenne informacje jak mogą działać osoby, które chcą swoją ofiarę zwerbować do niewolniczej pracy czy seksbiznesu.
Młodzież szkolna powoli kończy wypoczynek, ale studenci jeszcze przez miesiąc będą cieszyć się wakacjami. Pamiętajmy zawsze o zachowaniu ostrożności w nawiązywaniu kontaktów z nowo poznanymi osobami czy zawieraniu umów o pracę.
Zasady:
- Domagać się umowy o pracę w języku polskim i dowiedzieć się, jak najwięcej na temat przyszłego miejsca pracy.
- Przed wyjazdem zaopatrzyć się w ważne adresy: policji czy konsulatu, a także poinformować rodzinę o planach.
- Umówić się na regularne telefony z zaufaną osobą podczas pobytu za granicą.
- Ustalić hasło, które będzie można użyć w sytuacji, gdy nie będzie można powiedzieć o problemach wprost przez telefon.
aspirant Agata Krawczyk