Policjantki na spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej w Białej Rawskiej
Każde spotkanie z dziećmi i młodzieżą jest dobre aby przypomnieć jak ważną rolę dla naszego bezpieczeństwa pełnią odblaski. Dni stają się coraz krótsze, już o 16.00 zauważamy zapadający zmrok. Nawet najmniejsza odblaskowa zawieszka sprawia, że jako osoby piesze jesteśmy widoczni dla kierowców. Starsza młodzież miała okazję porozmawiać z policjantką o konsekwencjach negatywnych zachowań młodzieży.
Policjantki z rawskiej komendy zostały zaproszone na spotkanie do Szkoły Podstawowej w Białej Rawskiej. Funkcjonariusze korzystają z każdej okazji aby przypominać dzieciom i młodzieży o podstawach bezpieczeństwa na drodze. Zaczęliśmy już obserwować coraz krótsze dni. Wielu uczniów po skończonych zajęciach wraca po zmroku do domu. Choć sprawa wydaje się banalna, wpływ na nasze bezpieczeństwo ma kolor ubrań jakie nosimy. Pamiętajmy, że gdy zapada zmrok, czarny odcień odzieży będzie praktycznie zlewał się z otoczeniem. Nawet najmniejszy świecący element w formie opaski lub zawieszki daje znak kierowcom, że jesteśmy na drodze. Jak to działa? Specjalna folia fluorescencyjna, z której wykonane są odblaski odbija światła reflektorów, tworząc poświatę widoczną dla kierowców. Co ważne, jest ona widoczna, ale nie oślepia kierowców. Nawet najmniejszy odblask ma wpływ na bezpieczeństwo. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w spotkaniu, na koniec jednogłośnie potwierdziły hasło #daj się zauważyć#-#noś odblaski#.
Policjantka na co dzień pracująca w Zespole do Spraw Nieletnich i Patologii rozmawiała ze starszymi uczniami o odpowiedzialności karnej za popełnione czyny. Funkcjonariuszka omówiła między innymi takie zagadnienia jak: czyn karany, wykroczenie, demoralizacja, nieletni, małoletni. Wytłumaczyła zasady odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne i wykroczenia w zależności od wieku sprawcy. Wyjaśniła również jakie zachowania świadczą o przejawach demoralizacji i jakich sytuacji należy unikać aby nie popaść w konflikt z prawem. Przedstawicielka niebieskiego munduru przytoczyła również młodzieży najczęściej występujące zagrożenia na terenie placówek oświatowych. Wskazała też sposób postępowania w przypadku ujawnienia zachowań o charakterze demoralizacji, bądź czynów karalnych nieletnich, czy też odpowiedzialności karnej osób dorosłych. Wiele uwagi poświęciła kwestiom związanym z przemocą rówieśniczą i hejtem.
aspirant Agata Krawczyk