Świąteczne zakupy- bądźmy czujni
Okres przedświąteczny to czas zwiększonej ilości robionych zakupów. Podczas wizyty w sklepie bądźmy jednak czujni – przed świętami w galeriach handlowych pojawia się wielu amatorów ,, cudzej własności”. Co roku także po Bożym Narodzeniu do policji zgłaszają się osoby, do których nie dotarły przesyłki z zamówionymi prezentami. Pamiętajmy, aby podczas robienia zakupów bez względu na to, czy robimy je stacjonarnie, czy przez Internet zachować ostrożność i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.
10 grudnia 2023 roku wypada niedziela handlowa. Wiele osób nie mających czasu w ciągu tygodnia wykorzysta ten dzień na robienie zakupów. Okres świąteczny nieodłącznie wiąże się z prezentami dla naszych bliskich. Dużo osób po wymarzone podarunki wybierze się do galerii handlowych. Jednak coraz częściej, zakupy robimy w Internecie. Bez względu na jaką dogodną dla nas formę transakcji się zdecydujemy, to w obydwu przypadkach musimy wykazać się daleko idącą ostrożnością.
Udając się do galerii handlowych pamiętajmy, aby zabierać ze sobą tylko taką kwotę pieniędzy jaka będzie nam rzeczywiście potrzebna. Rzeczy wartościowe np. portfele powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Kobiety torebki powinny trzymać zamknięte przed sobą. Najczęstszym błędem, który jest również wykorzystywany przez kieszonkowców jest noszenie np. portfeli w tylnych kieszeniach spodni, wystarczy chwila nieuwagi, aby nasza własność zmieniła właściciela.
Należy pamiętać, że laikowi często bardzo trudno będzie rozpoznać kieszonkowców w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Zwiększyć naszą czujność powinniśmy w tłumie, który często jest specjalnie wywołany przez kieszonkowców.
Jeśli robimy zakupy ,, w sieci”, to zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Należy pamiętać, że nie ma tak naprawdę ,,okazji”, towar ze znacznie obniżoną ceną powinien już wzbudzić naszą czujność.
Przed zakupem w wirtualnym sklepie dobrze jest zasięgnąć opinii o nim. Można to zrobić na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu. Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie ,,za pobraniem”. Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę sprawdźmy dokładnie jej dane.
Stosując daleko idącą ostrożność, zasadę ograniczonego zaufania i powyższe wskazówki z pewnością zmniejszymy ryzyko, że padniemy ofiarą oszustów.
aspirant Agata Krawczyk