Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na uszkodzony telefon

Rawscy policjanci ostrzegają przed stosowaną ostatnio przez oszustów metodą „na uszkodzony telefon”. Pamiętajmy, że zanim przelejemy komukolwiek pieniądze, powinniśmy najpierw zweryfikować informacje, a przede wszystkim zadzwonić do osoby, która prosi o pomoc.

Policjanci z rawskiej komendy na wielu spotkaniach, debatach czy rozmowach z mieszkańcami powiatu bardzo często ostrzegają przed różnymi formami oszustw, które mimo wielu apeli, w dalszym ciągu niestety się zdarzają. Czasem są to straty na kilka, a czasem na kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści wykorzystują brak ostrożności z naszej strony, czasami niewiedzę i stosują najczęściej presje czasu.
Oszustwo polega na tym, że sprawca podszywa się pod kogoś bliskiego, najczęściej córkę lub syna i wysyła wiadomości SMS, informując o uszkodzonym telefonie i prosi o skontaktowanie się przez komunikator.  Rzekomo potrzebują pieniądze na nowy telefon, oszuści dążą do sytuacji, w której sami przelejemy im pieniądze na wskazane konto, bądź przekażemy dane umożliwiające przejęcie rachunku bankowego. Najczęściej narzucają presję czasu, aby pokrzywdzone osoby nie miały chwili na weryfikację podanych informacji w wiadomościach tekstowych bądź telefonicznych.
Przypominamy, że w takich przypadkach bardzo łatwo można uchronić się przed stratą pieniędzy, bo wystarczy zadzwonić na dotychczasowy numer telefonu bliskiej osoby i wszystko wyjaśnić. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Co zrobić gdy otrzymamy taki SMS?

  • zachowujemy spokój – nie działajmy pod wpływem emocji;
  • pod żadnym pozorem nie klikamy w załączony link;
  • dzwonimy na dotychczasowy numer telefonu do osoby, której pomoc ma dotyczyć i w bezpośredniej rozmowie weryfikujmy tę prośbę.

Najczęściej występujące oszustwa dotyczą otwieranych linków, w których jest informacja na przykład o dopłacie do paczki lub do prądu. Są to również oszustwa na pracownika banku lub podszywanie się pod znajomych i „pożyczenie” pieniędzy za pomocą kodów BLIK.
Pamiętajmy, aby nie wchodzić w podejrzane linki, gdyż to umożliwia oszustom próbę wyłudzenia naszych danych do logowania do kont bankowych, czy pozyskania innych, wrażliwych danych. Za pomocą tak zwanych „zdalnych pulpitów” oszuści doskonale mogą odczytać każdy ruch jaki wykonujemy na telefonie, w tym logowanie do banku.
Ważne jest również, aby o takich formach oszustw rozmawiać z bliskimi, szczególnie narażeni na takie wyłudzenia są osoby starsze, ale w przypadku przekazania numeru BLIK dotyka to osoby młodsze. Oszuści mogą podawać się także za dostawcę internetu lub elektrownię, urząd, a nawet policję. W każdym przypadku nie należy klikać w załączone linki, ale samodzielnie sprawdzić te informacje.
aspirant Agata Krawczyk

  • Plakat z napisem uwaga ważne policja ostrzega.
Powrót na górę strony