Hulajnoga elektryczna- przypomnienie zasad korzystania przed weekendem majowym
Od maja 2021 roku obowiązują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które regulują status hulajnóg elektrycznych oraz zasady korzystania z nich w ruchu drogowym. Policjanci przypominają zasady, jakie obowiązują użytkowników tych pojazdów w 3 rocznicę wprowadzenia przepisów.
Już niebawem wielu z nas aktywnie będzie odpoczywać w weekend majowy. Sprzyjające prognozy pogody spowodują, zwiększona liczbę osób odpoczywających na świeżym powietrzu. Na pewno wiele osób wybierze się na przejażdżkę rowerem lub hulajnogą. Dlatego też policjanci przypominają podstawowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych.
Hulajnogą elektryczną mogą poruszać się osoby w wieku 10-18 lat, które posiadają kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T. Powyżej 18 roku życia nie są potrzebne żadne uprawnienia. Przepisy mówią o zakazie poruszania dziecka do 10 roku życia na drodze. Wyjątkiem jest możliwość jazdy na hulajnodze dziecka do 10 lat ale wyłącznie w strefie zamieszkania i tylko pod opieka osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczną poruszamy się:
- po drodze dla rowerów
- pas ruchu dla rowerów
W przypadku ich braku:
- jezdnia- obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po nich z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
- chodnik lub droga dla pieszych- dozwolone gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
Kierując hulajnoga elektryczną na chodniku lub drodze dla pieszych należy poruszać się z prędkością zbliżona do prędkości dla pieszego, prędkość dopuszczalna to 20 km/h.
ZABRANIA SIĘ:
- kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
- jazdy bez trzymania jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach
- czepiania się pojazdów
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu
OBOWIĄZKI
- sygnalizowanie kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągniecie reki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu
- zachowanie bezpiecznego odstępu, nie mniejszego niż 1 metr przy wyprzedzaniu innych uczestników ruchu drogowego
aspirant Agata Krawczyk