Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W wakacje nie oszczędzaj czasu dla dziecka

Do końca wakacji zostało niespełna 2 tygodnie. Jeżeli do tej pory nie znaleźliśmy czasu aby spędzić go z naszymi pociechami postarajmy się, chociaż na te kilka ostatnich dni skoncentrować się na najmłodszych. Mamy jeszcze czas na rozmowy w poczuciu nieskrępowania obowiązkami szkolnymi. Pamiętajmy, że zawsze warto wiedzieć z kim przebywa nasze dziecko, co robi oraz gdzie jest.

Czas wakacji to zarówno dla rodziców jak i ich dzieci okres poczucia nieskrępowania obowiązkami szkolnymi. Najmłodsi mają dużo swobody i czasu wolnego nieograniczonego dodatkowymi zajęciami pozaszkolnymi. Jednak bywa ,że wolnością łatwo się zachłysnąć, a ponoszenie odpowiedzialności za czyny może być bardzo bolesne. Dlatego też warto aby rodzice w okresie wakacyjnym starali się wyjątkowo dużo rozmawiać z pociechami, budować wspólne relacje, a przede wszystkim koncentrować się na zainteresowaniach, sposobach spędzania czasu wolnego, znajomych z którymi spędza czas nasza pociecha i miejsca w których przebywa. Dzieci i młodzież bardzo często znajdują się w trudnych sytuacjach emocjonalnych, a brak wsparcia w najbliższych może spowodować, że będą szukać rozwiązań, które mogą być tragiczne w skutkach.
Policjanci przypominają, że warto przestrzegać kilku wskazówek aby uchronić dzieci przed sytuacjami tragicznymi:

  • Nigdy małego dziecka nie zostawiaj bez opieki osoby dorosłej w domu czy na podwórku.
  • Naucz dziecko, że w sytuacjach problemowych ma prawo głośno krzyczeć, wołać o pomoc.
  • W zatłoczonych miejscach: supermarkety, festyny, pikniki małe dzieci zawsze trzymamy za rękę, to my mamy pilnować dziecka, a nie ono ma pilnować się nas!
  • Wyjaśnij dziecku, że w razie zaginięcia powinno stać w miejscu i czekać na Ciebie, ewentualnie zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej  - najlepiej do policjanta, ochroniarza, czy też sprzedawcy.
  • Naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi i kategorycznie odmawiać w przypadku propozycji podwiezienia czy częstowania słodyczami.
  • Przestrzeż dziecko, że kiedy ktoś puka do drzwi pod nieobecność dorosłych, pod żadnym pozorem nie może wpuszczać nikogo do domu.
  • Naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij, że sympatyczny rówieśnik poznany w sieci może być zupełnie kimś innym niż osobą za którą się podaje.
  • Nigdy nie zezwalaj dziecku na podróżowanie autostopem.
  • Staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się tym jak i z kim spędza swój wolny czas.
  •  Nigdy nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, nie pozwól by brak zainteresowania i wsparcia z Twojej strony ułatwił dziecku podjęcie decyzji o ucieczce z domu, czy też podjęciu jeszcze bardziej drastycznych kroków.
  •  Reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, także wtedy, gdy to nie jest Twoje dziecko!

asp. Agata Krawczyk

 

 

 

Powrót na górę strony