Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni i demoralizacja

W ubiegłą sobotę policjanci dwukrotnie interweniowali w przypadku osób nieletnich. Za pierwszym razem, dwie nastolatki ukradły alkohol i zostały zatrzymane przez sklepowego ochroniarza, a w drugim nietrzeźwe przebywały pod jedną z rawskich restauracji. Ich sprawą zajmie się sąd rodzinny.

28 maja 2022 roku przed 19.00 policjanci zostali poinformowani, że w jednym z rawskich marketów zostały przyłapane na kradzieży alkoholu dwie nastolatki. Okazało się, że dziewczynki mają po 15 lat. Obie zostały przekazane pod opiekę rodziców. Po 23.00 tego samego wieczora dyżurny otrzymał zgłoszenie o trzech nastolatkach, które najprawdopodobniej znajdują się w stanie nietrzeźwości pod jedną z rawskich restauracji. Funkcjonariusze zastali trzy dziewczynki w wieku 14 i 15 lat, które mówiły bełkotliwie i miały trudności z utrzymaniem równowagi na nogach. Jedna z nich miała promil alkoholu w organizmie. Wszystkie zostały przekazane opiekunom. Teraz dalszymi losami wszystkich pięciu nastolatek zajmie się sąd rodzinny. Przypominamy, że udostępnianie oraz sprzedaż alkoholu nieletnim jest karalna. W tej kwestii będzie toczyło się odrębne postępowanie, aby wyjaśnić w jaki sposób dziewczyny zdobyły alkohol.
W trosce o dobro i bezpieczeństwo osób małoletnich oraz nieletnich Policja apeluje o właściwą i szybką reakcję na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży, które najczęściej prowadzą do demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Wiele spraw, które z pozoru - zwłaszcza dla młodego człowieka - wydają się błahe, jak te dotyczące przejawów demoralizacji, trafiają na drogę sądową.
Czym jest zatem demoralizacja?
To stan bądź proces charakteryzujący negatywne postawy i zachowania nieletniego w stosunku do obowiązujących w społeczeństwie podstawowych norm i zasad postępowania - „… w szczególności naruszanie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych…” Tego rodzaju zachowania - powtarzające się wielokrotnie - pozwalają na ocenę nieletniego jako społecznie nieprzystosowanego.
Najbardziej dotkliwą społecznie okolicznością świadczącą o demoralizacji nieletniego jest spożywanie przez niego napojów alkoholowych. W takich przypadkach po ocenie zaistniałych okoliczności, stanu zdrowia, stanu nietrzeźwości oraz sytuacji w której znajduje się nieletni, policjant podejmuje decyzję o sposobie postępowania.
Nieletni w zależności od sytuacji może:

  •  być oddany pod opiekę rodziców, konsekwencją tego jest późniejsza rozmowa profilaktyczna z nieletnim i rodzicem/opiekunem oraz monitorowanie zachowań nieletniego,
  •  być umieszczony w placówce zdrowia, izbie wytrzeźwień lub jednostce Policji - w każdym takim przypadku następuje powiadomienie rodzica/opiekuna nieletniego.

W przypadku gdy nieletni jest zagrożony demoralizacją lub jest sprawcą czynu karalnego wszelkie zebrane materiały w sprawie kierowane są do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich. Ponadto policjanci prowadzą również czynności w celu ustalenia kto sprzedał lub podał alkohol nieletniemu.
Kwalifikacje prawne dot. przeciwdziałania zjawiska alkoholizmu, które należy znać !!!
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

  • art. 15 zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych (…) osobom do lat 18 (…)
  •  art. 43 Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom (...)

Pamiętajmy !!! Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo.

  • art.43 a Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży (…) Ustawodawca w art. 14 wymienia m.in. teren szkoły, ulice, place, parki itp. Ponadto na mocy uchwały rada gminy może wprowadzić
  • czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania czy spożywania napojów alkoholowych w wytypowanych miejscach.
  • Kodeks Karny
  • art.208 - Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ponadto warto wiedzieć, że Policja zajmuje się osobami nieletnimi :

  •     do 18 roku życia w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji,
  •     w wieku 13 -17 lat wobec, których prowadzone są postępowania o czyny karalne,
  •     wobec, których zostały orzeczone środki wychowawcze i poprawcze - do 21 lat.

Wykonując czynności służbowe mamy prawo do:

  •  legitymowania nieletniego,
  •  ujęcia nieletniego,
  •  kontroli osobistej,
  •  przeglądania zawartości bagażu.

a ponadto wykonując czynności w stosunku do nieletniego sprawcy czynu karalnego do :

  •  przeszukania,
  •  zatrzymania,
  •  przesłuchania

mł. asp. Agata Krawczyk

 

 

Powrót na górę strony