Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrucie czadem w Białej Rawskiej

Policjanci wyjaśniają okoliczności zatrucia czadem, do którego doszło w Białej Rawskiej. Z podejrzeniami zatrucia tlenkiem węgla 74-letnia kobieta i jej 43-letni syn trafili do szpitala.

13 marca 2023 roku po godzinie 9.00 policjanci otrzymali informację, że syn nie mogąc skontaktować się ze swoją matką mieszkającą w Białej Rawskiej postanowił do niej pojechać. Przez okno zobaczył leżącą kobietę na podłodze. Po wejściu do domu okazało się, że 74-latka i mieszkający z niąj 43-letni syn najprawdopodobniej zatruli się tlenkiem węgla. Oboje zostali przetransportowani do szpitali.

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Rawscy policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad - tlenek węgla to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć, a niewielka jego dawka może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet do śmierci. Aby zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo należy:

  • systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne,
  • systematycznie czyścić kratki wentylacyjne (usuwać kurz),
  • sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie: przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),
  • upewnić się czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja zwłaszcza, gdy w mieszkaniu były wymieniane okna,
  • dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych,
  • korzystać z urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta,
  • przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z usług fachowców,
  • często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe,

Pamiętajmy, że ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Dzięki takiemu czujnikowi zmniejsza się ryzyko zaczadzenia, pozwala on także na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

mł. asp. Agata Krawczyk

Powrót na górę strony