Nieustąpienie pierwszeństwa i brak ostrożności przyczyną kolizji
Chwila nieuwagi doprowadziła do zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu, gdzie przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Obok nadmiernej prędkości nadal jest to najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Policjanci zwracają się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Do zdarzenia drogowego doszło 17 kwietnia 2023 rok przed godziną 12.00 na skrzyżowaniu ulic Krakowska i Południowa w Rawie Mazowieckiej. 21-letnia kierująca fordem jadąc ulicą Południową nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo jadącemu ulicą Krakowską kierującemu bmw. Kierujący byli trzeźwi. Kobieta otrzymała mandat karny. Z uwagi na uszkodzenia pojazdów policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne.
Policjanci nieustannie apelują o ostrożność na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Na całe szczęście w tej sytuacji nikt poważnie nie ucierpiał.
Najczęściej do wypadków i kolizji drogowych dochodzi w sytuacjach: nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu, bądź niestosowania się do znaku ustąp pierwszeństwa. Znak A-7, czyli ustąp pierwszeństwa, znajduje się przy drogach podporządkowanych. Widząc go, musimy, przepuścić wszystkie pojazdy, które jadą po drodze z pierwszeństwem.
Jeśli widzimy taki znak, to w zależności od sytuacji, musimy:
- zatrzymać się – jesteśmy do tego zobowiązany, jeśli przez skrzyżowanie właśnie przejeżdżają pojazdy poruszające się po drodze z pierwszeństwem;
- zachować ostrożność
Znak A-7 oznacza jedynie, że znajdujemy się na drodze podporządkowanej. Nie wymusza na nas zatrzymania, jeśli nie wymaga tego sytuacja. Znak ten jest jednym z ważniejszych w całym ruchu drogowym – stosowanie się do niego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Wyróżnia się kształtem aby był łatwo rozpoznawalny nawet jeżeli jego powierzchnia będzie zasłonięta na przykład przez śnieg. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko wypadku w czasie, gdy będą panowały najtrudniejsze warunki atmosferyczne.
W każdym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, czyli wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.
Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Przepisu tego nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Przepisy te stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy oraz rozdzielania kolumny pieszych.
mł. asp. Agata Krawczyk